Jak odmieniać czasowniki nieregularne przez osoby

By lepiej i łatwiej porozumieć się w języku niemieckim, dobrze jest znać odmianę czasowników przez osoby. Odmiana czasowników regularnych i nieregularnych różni się nieco od siebie. Różnica nie dotyczy jednak końcówek, które dla obu odmian są takie same, lecz zmiany samogłoski w temacie czasownika w 2. i 3. osobie liczby pojedynczej. Poniżej nauczysz się właśnie odmiany czasowników nieregularnych w niemieckim. Wiem, że brzmi to skomplikowanie, ale uwierz mi, naprawdę takie nie jest.

Jeśli jednak nie znasz jeszcze odmiany czasowników regularnych przez osoby, to polecam jednak zacząć od tamtej lekcji. Znacznie lepiej wtedy przyswoisz lekcję o czasownikach nieregularnych. 🙂

Odmiana czasowników nieregularnych

Odmiana czasowników nieregularnych (lub inaczej mocnych) jest trochę trudniejsza niż czasowników regularnych, ponieważ trzeba się jej nauczyć na pamięć. Na szczęście różnica jest tylko w 2. i 3. osobie liczby pojedynczej. Temat czasownika zmienia się w różny sposób.

Zmiana samogłoski ”E” na ”I” w temacie

Dla przykładowych czasowników takich jak: sprechen (mówić), geben (dawać), helfen (pomagać), treffen (spotykać) czy essen (jeść), zmienia się w drugiej i trzeciej osobie liczby pojedynczej, w temacie (sprech) literka „e” na literkę „i”, czyli powstaje „sprich„. Końcówki czasowników zmieniają się w ten sam sposób co w czasownikach regularnych.

e => i

sprechen – mówić

sprechen => sprech

Ich spreche Wir sprechen

Du sprichst Ihr sprecht

Er/Sie/Es spricht Sie/sie sprechen

Inne podobnie odmieniające się czasowniki:

OsobyKońcówkigeben (dawać)helfen (pomagać)treffen (spotykać)essen (jeść)
ich-egebehelfetreffeesse
du-stgibsthilfsttriffstisst
er/sie/es-tgibthilfttrifftisst
wir-engebenhelfentreffenessen
ihr-tgebthelfttrefftesst
Sie/sie-engebenhelfentreffenessen

Zmiana samogłoski ”E” na ”IE” w temacie

W czasownikach takich jak: sehen (widzieć), lesen (czytać) i empfehlen (polecać), zamieniamy w 2 i 3 os. l.poj. w temacie (seh) literkę „e” na literki „ie”, tak że powstaje temat „sieh„. I tak jak powyżej, końcówki zmieniamy identycznie jak w czasownikach regularnych.

e => ei

sehen – widzieć

sehen => seh

Ich sehe Wir sehen

Du siehst Ihr seht

Er/Sie/Es sieht Sie/sie sehen

OsobyKońcówkilesen (czytać)empfehlen (polecać)
ich-eleseempfehle
du-stliestempfielst
er/sie/es-tliestempfielt
wir-enlesenempfehlen
ihr-tlestempfehlt
Sie/sie-enlesenempfehlen

Zmiana samogłoski ”A” na ”Ä” w temacie

W ostatniej grupie znajdują się na przykład takie czasowniki jak: fahren (jechać), tragen (nieść), schlafen (spać), laufen (biegać) i waschen (prać). Tutaj w 2 i 3 os. l. poj. zamienia się w temacie (fahr) literka „a” na literkę „ä”, powstaje wtedy temat „fähr„. A końcówki zmieniamy tak jak zawsze.

a => ä

fahren – jechać

fahren => fahr

Ich fahre Wir fahren

Du fährst Ihr fahrt

Er/Sie/Es fährt Sie/sie fahren

OsobyKońcówkitragen (nieść)schlafen (spać)laufen (biegać)waschen (prać)
ich-etrageschlafelaufewasche
du-stträgstschläfstläufstwäschst
er/sie/es-tträgtschläftläuftwäscht
wir-entragenschlafenlaufenwaschen
ihr-ttragtschlaftlauftwascht
Sie/sie-entragenschlafenlaufenwaschen

Podsumowanie odmiany czasowników nieregularnych

Jak widzisz, odmiana czasowników nieregularnych przez osoby nie różni się za bardzo od odmiany czasowników regularnych i wcale nie jest aż tak trudna. Różnica polega tylko na zamianie literek w temacie drugiej i trzeciej osobie liczby pojedynczej, a reszta się nie zmienia. A więc jeśli znasz dobrze zasady odmiany czasowników regularnych, nie powinieneś/-aś mieć większego problemu z czasownikami nieregularnymi.

Mam nadzieję, że troszkę przybliżyłam Ci tę część gramatyki. Jeśli masz jednak pytania, czegoś nie rozumiesz lub po prostu Ci ten wpis pomógł, to daj znać w komentarzu. 🙂

Deine Klaudia ♥ 😉

Dodaj komentarz