Jak poprawnie budować proste zdania w języku niemieckim.

Budowa zdania w języku niemieckim – Podmiot jest ważny!

Pierwszą bardzo ważną zasadą w budowie zdań jest, by pamiętać, że inaczej niż w języku polskim, w języku niemieckim w zdaniu zawsze jest podmiot. Podmiot to osoba lub rzecz, która wykonuje daną czynność w zdaniu, czyli odpowiada na pytanie kto? co?. Inaczej mówiąc w języku niemieckim zawsze mamy osobę, która wykonuję jakąś czynność. W języku polskim podmiot w zdaniu nie zawsze jest obecny. Na przykład można powiedzieć „Piłam dzisiaj sok”, lub „Kupiłaś ładną torebkę”, lub „jesteśmy na urlopie”. W żadnym z tych zdań nie ma osoby (podmiotu), jest tylko odmieniony czasownik, a podmiot jest domyślny. Takie budowanie zdanie jest w języku niemieckim niemożliwe, ponieważ osoba w zdaniu musi być zawsze wymieniona. Poprawne zdania w języku niemieckim będą więc brzmiały:

Ich trinke einen Saft – ja piję sok

Du kaufst eine Tasche – Ty kupujesz torebkę

Wir sind im Urlaub – My jesteśmy na urlopie

Pierwszą zasadą więc w budowaniu zdania w niemieckim, które koniecznie musisz zapamiętać to: „Każde zdanie w języku niemieckim musi mieć podmiot”. To bardzo ważne.

Osoby (zaimki osobowe) w języku niemieckim

Najpierw poznajmy osoby po niemiecku, ponieważ bez tego nie ruszymy dalej 🙂

ich – ja

du – ty

er – on

sie – ona

es – to/ono

wir – my

ihr – wy

sie – oni

Sie – Pan/ Pani/ Państwo

Zauważmy, że „sie” pisane małą literą oznacza „oni”, lub „ona” a już dużą literą oznacza „pan, pani, lub państwo”. Oczywiście, jeśli „sie” znajduje się na początku zdania, jest również pisane dużą literą i wtedy musimy zwrócić uwagę, w której osobie jest odmieniony czasownik, ewentualnie wyczytać to z kontekstu.

Budowa zdania a rzeczowniki w języku niemieckim

Następną ważną zasadą w budowie zdania w niemieckim jest to, że wszystkie rzeczowniki piszemy dużą literą. Na przykład sok – der Saft, kuchnia – die Küche, urlop – der Urlaub. Jednak ta zasada tyczy się pisowni, więc jeśli nauka pisania nie jest dla Ciebie ważna i tylko chcesz nauczyć się mówić, to możesz tę zasadę pominąć. Uważam jednak, że nauka pisania wspomaga naukę mówienia i utrwala wyuczone słówka. A więc zapamiętaj: „Rzeczowniki w języku niemieckim piszemy dużą literą”. Jak już pewnie zauważyłeś, rzeczowniki niemieckie posiadają rodzajniki (der, die, das). Poprzez rodzajniki, rzeczowniki odmieniają się przez przypadki. Ale to temat na inny wpis i nie jest teraz dla Ciebie ważny.

Jak zbudować proste zdanie – czyli szyki zdań w języku niemieckim

Szyk zdania prosty – Czasownik na drugim miejscu

A więc jak budować proste zdania w języku niemieckim? Znajomość budowy zdania w szyku prostym jest bardzo ważna. Dzięki temu nasi rozmówcy będą mogli łatwiej nas zrozumieć. W budowaniu prostych zdań musisz właściwie znać dwie zasady (obok tych powyżej). Pierwsza zasada to: czasownik w zdaniu jest prawie zawsze na drugim miejscu. Dlaczego prawie? Ponieważ język niemiecki posiada kilka szyków zdania. Ale bez strasu, wszystko po kolei 🙂

Czyli nie ważne, czy zdanie zaczynamy od osoby (podmiotu np. Ich – ja), czy też od okolicznika czasu (np. Heute – dzisiaj), czy jeszcze inaczej, odmieniony czasownik (zobacz jak odmieniać czasownik przez osoby) znajduję się w zdaniu prawie zawsze na drugim miejscu! Poniżej znajdziesz przykłady użycia tej zasady.

Podmiot + odmieniony czasownik + np. okolicznik czasu + reszta zdania

Wir kommen aus Polen – pochodzimy z Polski

Ich koche heute eine Suppe – gotuję dzisiaj zupę

Sie geht morgen zur Arbeit – Ona idzie jutro do pracy

Czasownik zawsze jest na drugim miejscu!

Szyk przestawny – Budowa prostych zdań ciąg dalszy

Drugą zasadą w tworzeniu prostych zdań twierdzących w języku niemieckim jest to, że osoba (podmiot) zawsze znajduje się obok czasownika. Nie koniecznie musi to być pierwsza pozycja. Jak już wspomniałam wcześniej, zdania w niemieckim nie trzeba zaczynać od podmiotu, ale ważne jest, by podmiot znajdował się obok czasownika. Poniżej znajdziesz przykłady dla tej zasady.

Podmiot + odmienony czasownik + np. okolicznik czasu + reszta zdania

=

Np. okolicznik czasu + odmieniony czasownik + podmiot + reszta zdania

Ich fahre morgen nach Polen = Morgen fahre ich nach Polen – jutro jadę do Polski

Wir essen jetzt Pizza = Jetzt essen wir Pizza – jemy teraz pizze

Sie ist heute zu Hause = Heute ist sie zu Hause – ona jest dzisiaj w domu

Podsumowując

  • W języku niemieckim każde zdanie musi posiadać podmiot!
  • Rzeczowniki w języku niemieckim piszemy dużą literą.
  • Czasownik w zdaniu w szyku prostym lub przestawnym jest zawsze na drugim miejscu.
  • Nie ważne jak zaczeliśmy zdanie, czasownik zawsze znajduje się na drugim miejscu, a obok czasownika (obojętnie po której stronie) zawsze znajduje się podmiot.

Prawda, że łatwe? Mam nadzieję, że zrozumiałeś/-aś wszystkie zasady i potrafisz już tworzyć poprawnie proste zdania w języku niemieckim. Nie zapomnij, że oprócz budowy zdań twierdzących ważne jest również, by potrafić tworzyć pytania i przeczenia. To bardzo ważne podstawy w języku niemieckim 🙂

Jeśli macie jakieś pytania to piszcie w komentarzach a ja chętnie na wszystkie odpowiem. Dajcie znać co sądzicie o tym wpisie 🙂

12 komentarzy do “Jak poprawnie budować proste zdania w języku niemieckim.”

Dodaj komentarz