Jak nauczyć się języka niemieckiego samodzielnie?

Jak uczyć się niemieckiego? To pytanie zadaje sobie chyba każdy, kto zaczyna swoją przygodę z językiem niemieckim. Nauka tego języka wbrew pozorom nie różni się od sposobów nauki innych języków. Metod jest przecież wiele. Ale jeśli chcesz uczyć się języka niemieckiego samemu w domu, to z pewnością powinieneś/powinnaś poznać najważniejsze według mnie kroki.

Główne źródło nauki

To, że każdy powinien być świadomy, dlaczego uczy się tego języka i jakie będzie miał z tego korzyści, jak już go opanuje, to oczywiste i dlatego nie będę się rozpisywać na ten temat. Ważne jest natomiast określenie głównego źródła naszej nauki. Może być to konkretna książka, kanał na YouTub, blog, fiszki lub kurs języka niemieckiego online, lub offline, lub jeszcze inne źródła. W dzisiejszych czasach mamy dostęp do tylu różnych metod, że można w tym wszystkim się pogubić i być przez te informacje przytłoczonym, przez co tylko tracimy motywację. Ten chaos możemy właśnie opanować poprzez określenie jednego głównego źródła nauki. Pomoże nam to utrzymać motywacje i spokój, który jest nam potrzebny, aby się nie frustrować przy nauce.

A więc zanim zaczniesz naukę, poszukaj konkretnego źródła, z którego będziesz się uczyć. Znajdź ciekawy blog (mam nadzieję, że mój taki jest), zapisz się na jakiś kurs lub znajdź partnera do rozmów, możliwości jest naprawdę wiele. Nie mogę napisać, którą metoda jest najlepsza i którą wybrać, ponieważ dla każdego będzie to inna metoda. W końcu wszyscy jesteśmy różni.

Do głównego źródła nauki dołączamy oczywiście dodatkowe czynności takie jak słuchanie radia czy czytanie książki po niemiecku, ale o tym poniżej.

Pamiętaj, określ główne źródło nauki!

Jak się uczyć? – Metoda małych części

Jeśli już wybrałeś/-aś swoją główną metodę nauki, to pora by podzielić naukę na mniejsze części. Nie od razu Rzym zbudowano, nie nauczysz się wszystkiego od razu.

Jeśli twoim źródłem jest książka, to z pewnością jest ona podzielona na rozdziały, a więc każdy rozdział tworzy małą części do nauki języka niemieckiego. Jeśli wybrałeś/-aś fiszki, to podziel je na przykład na 10 lub 15 fiszek, których się będziesz uczyć codziennie. A jeśli zdecydowałeś/-aś się na przykład na YouTube, to podziel naukę na poszczególne filmiki i tak dalej. I to dotyczy każdej metody. Na moim blogu znajdziesz na przykład podzieloną na różne części gramatykę niemiecką oraz tematycznie podzielone słownictwo.

Wyznacz sobie ile i co dokładnie będziesz się uczyć. Warto poświęcić na to trochę czasu. Dzięki temu możesz sobie oszczędzić sporo frustracji. Nie będziesz się zastanawiać, co by się tu dzisiaj najlepiej nauczyć, ponieważ wszystko masz już zaplanowane. I kiedy przychodzi czas na naukę, to się uczysz, a nie zastanawiasz, co masz robić.

Pamiętaj, by podzielić naukę na mniejsze części!

Czas na nauke niemieckigo

By łatwiej nauczyć się języka niemieckiego, dobrze jest wyrobić sobie nawyk. Dlatego wyznacz sobie konkretną porę dnia lub godzinę, w której będziesz uczyć się niemieckiego i trzymaj się tego. Nie musi to wcale być godzinna dziennie. Wystarczy nawet 15 minut, jeśli je dobrze wykorzystasz. Chodzi o to, by się nie demotywować. Lepsze 15 minut dziennie przez 7 dni niż godzina tylko jednego dnia. Sam określ, ile jesteś w stanie poświęcić na naukę, tak by przy tym wytrwać.

Jeśli nie jesteś w stanie uczyć się o stałych porach, bo na przykład pracujesz na zmiany, to postaraj uczyć się zawsze po jakiejś danej czynności, którą codziennie wykonujesz. Na przykład zawsze 15 minut po śniadaniu, w trakcie przerwy na obiad, lub zanim zaczniesz przeglądać Facebooka, czy Instagrama. Znajdź dla siebie najlepsze rozwiązanie.

Systematyczność jest w nauce języków obcych najważniejsza. Nie zrozum mnie źle, im więcej czasu poświęcisz, tym lepiej dla Ciebie. Ale bądź ze sobą szczery/-a i postaraj się wytrwać w swoim postanowieniu. W końcu robisz to dla siebie i ty sam/-a będziesz się z tego rozliczać przed sobą. Możesz również na przykład zacząć od 15 minut. A jeśli zauważysz, że to za mało dla Ciebie, to ucz się po prostu tego danego dnia dłużej. Ale minimum te 15 minut.

Pamiętaj, by wyznaczyć sobie czas na naukę!

Nauka niemieckiego – Jakość a nie ilość

W nauce języków obcych chodzi przede wszystkim o jakość, a nie o ilość. Nie demotywuj się już na samym początku nauki i nie zakładaj, że w ciągu dnia nauczysz się 100 słówek, obejrzysz jeden film po niemiecku, poznasz nowe zasady gramatyki i jeszcze zdążysz poczytać i przetłumaczyć jakiś tekst w języku niemieckim. Wyznacz sobie mniejsze cele i skoncentruj się na nich. Bo jeśli będziesz uczyć się 50 słówek dziennie, to za tydzień możesz już ich nie pamiętać. Lepiej jest na przykład uczyć się 10-15 nowych słówek dziennie lub jedną zasadę gramatyki i dobrze je wyćwiczyć, na przykład tworząc nowe zdania. Obejrzyj odcinek serialu po niemiecku i zapisz słowa, których nie rozumiesz, a zapadły Ci w pamięć. Skoncentruj się na mniejszych, rozpisanych przez siebie zadaniach, ale uczy się, tak by się nauczyć, a nie tylko przejść przez dany temat. Rób często powtórki, a zobaczysz różnicę. Czyli lepiej robić dużo różnych zadań i skoncentrować się na jednym temacie, by tę daną część języka niemieckiego dobrze zapamiętać. Nie przechodź dalej z nauką, jeśli nie nauczyłeś/-aś się poprzedniego tematu w stu procentach. Inaczej mówiąć, jak uczyć się niemieckiego?

Pamiętaj, jakość, a nie ilość!

Powtórki, powtórki…

Powtarzaj zawsze materiał z poprzedniego dnia i na przykład raz na tydzień lub miesiąc z całego tego okresu. Powtórki nawet najłatwiejszych tematów, które myślimy, że już umiemy, są kluczowe do bezstresowego porozumiewania się w języku niemieckim. Im częściej powtarzasz, tym lepiej dla Ciebie. Jeśli będziesz pewien/pewna, że daną część masz już opanowaną, pozbędziesz się również łatwiej bariery językowej. Ponieważ właśnie dzięki tym powtórką, będziesz bardziej pewny siebie. Warto poświęcić więc kilka minut na powtórzenie i utrwalenie materiału.

Pamiętaj, nie bagatelizuj powtórek!

Język niemiecki wokół nas

Często słyszy się, by się otaczać językiem, ale co to właściwie oznacza? Wbrew pozorom wcale nie musisz mieszkać w Niemczech, by mieć dookoła niemiecki. Możesz słuchać niemieckiego radia w internecie i różnych webinarów, czytać niemieckie gazety i książki, oglądać niemieckie filmy, bajki i seriale, słuchać niemieckiej muzyki lub znaleźć sobie partnera do rozmów po niemiecku. Jak widzisz, możliwości jest wiele, nie zależnie gdzie się znajdujesz. Jeśli jednak mieszkasz w Niemczech, możesz choćby słuchać radia, jak jedziesz do pracy lub na zakupy i oglądać niemieckie wiadomości, lub programy jak gotujesz. Nie zrozumiesz z tego na początku wiele, ale nie zniechęcaj się. Książki, bajki, wiadomości itp. znajdziesz w internecie na różnych poziomach od A1 do C2. Na przykład ciekawą książką jest „Gdzie jest Sina?„. Jest to niemiecki kryminał na poziomie A2-B1 wraz ze słownikiem i ćwiczeniami. Wszystkie inne polecane przeze mnie książki znajdziesz tu w moich polecajkach. Jest także pełno darmowych podkastów w internecie. Za niedługo będzie również nowy post o tych polecanych przeze mnie. Ważne jest, by się osłuchać i otoczyć tym językiem, obojętnie którą metodę wybierzesz.

Pamiętaj by otoczyć się językiem niemieckim!

Podsumowanie – Jak uczyć się języka niemieckiego

Podsumowując wszystko, co do tej pory przeczytałeś/-aś: Żeby nauczyć się jakiegokolwiek języka obcego, musisz mieć nie tylko motywację, ale również dobry plan. W skrócie zapamiętaj tych kilka kroków, a ułatwisz sobie naukę niemieckiego. Czyli jak uczyć się niemieckiego?

  • Określ główne źródło nauki!
  • Podziel naukę na mniejsze części!
  • Wyznacz sobie czas na naukę!
  • Jakość, a nie ilość!
  • Nie bagatelizuj powtórek!
  • Otocz się językiem niemieckim!

I pamiętaj, niemiecki da się lubić 🙂

Deine Klaudia ♥ 😉

Dodaj komentarz